Naroči si kulinarično doživetje

 
 
Foto: Blue Apron

Foto: Blue Apron

 

Blue Apron vam omogoči, da brez čarobne palice skuhate kosilo, kakršnega vam zavidajo vsaj znanci, če ne tudi profesionalni kuharji.

 

Recept ni videti zahteven. Tokrat bo na mizi burger s kremno karamelizirano čebulo. Iz zabojčka jemlješ mleto meso, bombeto, solato, čebulo, kremni namaz, gorčico, jabolčni kis, in nadaljuješ z vloženimi perujskimi paprikami, jabolkom, drobtinami.

 
Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

 

Lupiš, ribaš, sekljaš, pečeš, obračaš, slediš nazornim sličicam in če nisi tistega dne vstal na levo nogo, imaš na koncu pred seboj burger, vreden naročila v nobel newyorški restavraciji.

Dandanes si podobno kosilo pripravlja več kot milijon Američanov. Pri tem sledijo receptu, ki jim ga je v zabojčku pripeljal dostavljalec storitve s prehranskimi obroki Blue Apron.

 

Dostavljalci podjetja Blue Apron strankam pred vrata vsak mesec dostavijo osem milijonov paketov sestavin, iz katerih si ti nato sami skuhajo obrok.

 

Pred šestimi leti so Matt Salzberg, Ilia Papas in Matt Wadiak v svojem newyorškem stanovanju preverjali prve recepte. Že pred tem pa so premišljevali, da marsikomu med delom v pisarni ali ukvarjanjem z otroki zmanjka časa ali idej za sestavo jedilnika, zato se jim je zdelo smiselno, da bi jim olajšali zadrego in jim pred vrata stanovanja ali pisarne dostavili zabojčke s kakovostnimi prehranskimi izdelki in posebnimi sestavinami ter jim na lističu predstavili, kako lahko hitro in v nekaj korakih prideš od živila do obroka. Prvih 30 »dvornih« preizkuševalcev je bilo navdušenih, oba Matta in Ilia pa so dobili spodbudo, da preobrazbo prehranjevalnih navad ponudijo širši javnosti.

Soustanovitelji Modrega predpasnika, kakor se v prevodu glasi ime podjetja, kmalu niso mogli slediti naročilom; sčasoma so zaposlili 5000 uslužbencev, ki so živila 300 lokalnih kmetov, skrbno izbrana in natančno odmerjena, dostavljali vse več Američanom. Zadnji podatki pravijo, da jim vsak mesec do vrat pripeljejo osem milijon paketov za pripravo obrokov.

 
Foto: Blue Apron

Foto: Blue Apron

 

Naročilo je preprosto. Odločiš se lahko za več zabojčkov na teden, zase ali za vso družino, in se, kot velja za mnogo drugih zgledov naročniške ekonomije, iz tedna v teden pustiš presenetiti. Ko se mesec izteče, se s tvojega bančnega računa na njihovega prelije med 47,95 in 119,84 dolarja, odvisno od izbranega paketa. Od leta 2015 lahko naročilu dodaš tudi vino, ki si ga izbereš sam ali pa ti ga priporočijo ob receptu, ki ga je sestavil izbrani kuharski chef. Vinogradniki svoje mojstrovine ustvarjajo posebej zanje, z neposrednim dogovarjanjem pa so iz verige izključili posrednika.

Podjetje Blue Apron je po ustanovitvi hitro raslo, njegova vrednost je bila leta 2016 ocenjena na dve milijardi dolarjev. Ko je kazalo, da jim gre poslovanje po načrtu in da  so jih za svoje vzeli tudi naročniki, se je v podjetju zatreslo prvič. Skrivno poročilo je razkrilo stresne razmere na delovnem mestu. Potem še drugič: ob prvi javni ponudbi delnic so merili visoko, delnica je bila vredna 10 dolarjev, a je padla na vsega dva. Nato je z mesta glavnega izvršnega direktorja odstopil Wadiak, širiti so se začela poročila o odpuščanju stotin delavcev, konec leta 2017 je z mesta predsednika uprave odstopi še Salzberg. Za vrat jim diha tudi konkurenca: Walmart, Amazon, HelloFresh, Albersons.

 

V podjetju so se pred časom odločili, da bodo svoje izdelke kupcem ponudili tudi na policah »fizičnih« trgovin.

 

V podjetju so se posledično intenzivno posvetili iskanju načina, kako se povzpeti nazaj na zeleno vejo. Univerzalnega recepta za to ni, a ga pripravljajo, medtem ko kuhajo rešitev. Blue Apron se je, denimo, povezal s spletnim ponudnikom prenočišč Airbnb, in sicer tako, da so na domove novih naročnikov šest tednov zapored dovažali hrano z recepti, ki so jih navdihnili gostitelji iz šestih mest z vsega sveta, ter jih tako poskusili zlagoma navaditi na življenje na mesec.

Sklenili so tudi posel s trgovsko verigo Costco ter v 80 njenih trgovinah začeli prodajati štiri pakete z živili po ugodnejših cenah. Pri Blue Apron so prepričani, da morajo kupce iskati tudi zunaj digitalnega sveta, neposredno v trgovinah, sočasno pa omogočiti vsem, ki jim že kruli po želodcu, da si lahko z živili postrežejo takoj. Analitiki predvidevajo, da bi ta korak znal biti zmagovit.

 

Video: Blue Apron

 

Konec maja so v New Yorku, pozneje pa še v Los Angelesu, San Franciscu in Seattlu, pripravili še t. i. pop-up projekt. En mesec so na začasnih lokacijah po mestu predstavljali nove izdelke in vodili kulinarične delavnice. Z naročniki se vse bolj želijo povezati tudi v živo, češ, naj imajo tudi oni priložnost spoznati, da njihovi recepti v resnici niso zahtevni. Da res niso, želijo svoje stranke od septembra prepričati tudi z recepti, katerih priprava ne vzame več kot 25 minut.

Blue Apron, kakor vsa podjetja, išče poti do uporabnika in pri tem bolj ali manj uspešno preskakuje ovire oziroma se jim izogiba. Lepe številke v letnih poročilih so za lastnike in zaposlene dobra spodbuda, slabe očitno manj. Ni pa videti, da bi si njihovi naročniki dali veliko opraviti s plesom številk, za zdaj bolj kot na bilance stavijo na točen dovoz, preprosto naročilo, raznoliko ponudbo, ekološko pridelano hrano, dober okus in videz jedi, vredne postavljanja z njimi na družbenih omrežjih.