Zakaj si ne bi postelje kar izposodili?

 
 
Foto: Toa Heftiba/Unsplash

Foto: Toa Heftiba/Unsplash

 

Tudi če nimaš časa, tisočev evrov in dizajnerske žilice, si lahko opremiš dom. S Featherjem tudi večkrat na leto.

 

Jay Reno je bil kot ptica selivka, le da svojega doma ni menjal ob točno določenih letnih časih. Roko na srce, tudi letel je zgolj takrat, ko se mu je mudilo poiskati novo streho nad glavo. Ko je še stanoval v New Yorku, se je v šestih letih preselil petkrat. Vsakič je porabil ogromno časa, da je skočil do najbližje Ikee pretovarjal in nato sestavljal kose pohištva, da bi si opremil stanovanje.

 

Za tiste, ki se pogosto selijo, je najem pohištva vsekakor mnogo ugodnejša rešitev od vsakokratnega nakupa, Featherjeva storitev pa strankam poleg denarja in časa prihrani tudi živce.

 

Jay v tem pogledu ni izjemen. Po tem, ko diplomira, in še preden se ustali v svojem prvem domu, se Američan v povprečju preseli kar dvanajstkrat. Kar je vsekakor dobra novica za Ikeo.

Ne pa tudi za Jayja Rena. A je postala boljša, ko je leta 2017 na noge postavil startup podjetje Feather in z njim poskusil razviti rešitev za svojo ponavljajočo se tegobo ob selitvah. Sodu je izbilo dno to, da naročenega kavča nekoč ni mogel prenesti po stopnicah, zato ga je moral pustiti na snegu. Pomislil je na vse tiste, ki so se vsaj enkrat že znašli v podobni zagati. V prvem mesecu je imela njegova spletna stran že 300 naročnikov. Najemali so lahko pohištvo.

 
Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

 

In še vedno ga, toda za zdaj zgolj tisti, ki živijo v širšem območju New Yorka ali San Francisca. Uporaba je enostavna, stranka Featherja pogleda na spletno stran, izbere kavč, klubsko mizico ali svetilko, jo najame za najmanj tri mesece, plača in tako sledi principom življenja na mesec, kakor ga razume naročniška ekonomija, pred tem pa še dopusti, da ji izbrano pripeljejo na dom in zložijo. Predvsem pa ne čaka na dostavo. No, vsaj ne prav dolgo, saj ji izbrane artikle dostavijo najpozneje v treh dneh od naročila.

Po novem obstaja možnost, da uporabnik najame kar vso kuhinjo ali pa odkupi izbrani dizajnerski kos. Pri Featherju poskrbijo tudi za to, da je pohištvo ustrezno očiščeno, tako ali tako pa pred najemom ni bilo v rabi pri več kot treh izposojevalcih. Ko ti odsluži, se ga naveličaš ali pa se znova seliš in se odločiš, da boš opremljal na novo, ga lahko preprosto vrneš.

 

Za tiste, ki se pogosto selijo in jim ni vseeno, kako je opremljeno njihovo bivališče, je najem pohištva vsekakor cenejši od vsakokratnega nakupa.

 

Za posteljo, denimo, vsak mesec odšteješ 27 dolarjev, če pa razmišljaš, da bi si stanovanje opremil z jedilnico, si jo lahko v paketu privoščiš za 140 dolarjev, odvisno od tega, za koliko časa jo najemaš. Če se na izbrane kose tako navadiš, da bi jih nazadnje rad odkupil, odpreš denarnico in plačaš 900 dolarjev. Dobro je vedeti tudi, da te prevoz pohištva, prenašanje po stopnicah in sestavljanje stanejo natanko 0 dolarjev. Razen … če izbranega kosa ni mogoče prenesti skozi vrata in ga je zato treba razstaviti in potem spet sestaviti. Drugih nepredvidenih ali skritih stroškov ni.

Čeprav je cena nekaterim vendarle previsoka, pa tovrstni najem pohištva marsikomu prihrani precej časa in živcev. Zaupanje uporabnikov so v zadnjem času nadgradili še investitorji, ki so v podjetje naložili 3,5 milijona dolarjev ustanovnega kapitala. Kot kaže verjamejo, da se takšna oblika naročniške ekonomije lahko še razvija.

 
Foto: Eduard Militaru/Unsplash

Foto: Eduard Militaru/Unsplash

 

Feather gotovo ni ne prvo ne zadnje startup podjetje, ki se je odločilo spremeniti trg pohištva. Drugi so poskusili že s 3D pohištvom, pa z robotskim pohištvom in pohištvom, ki ga lahko preoblikuješ, ter z dovozom pohištva iz druge roke, Feather pa bi rad uporabnike navadil na najemanje. Ob tem ne skrivajo ambicije, da si želijo biti tudi družbeno koristni. Počasi bi radi uveljavili idejo, da pozabljene žimnice, čajne mizice ali različni kosi pohištva iz dnevne sobe ne sodijo ob robove mestnih pločnikov in da je dobro na novo premisliti koncept lastnine. Ne nazadnje se v ZDA vsako leto znajde na odpadih približno devet milijonov ton pohištva.

Se pravi, če najemamo stanovanja, avtomobile in celo filme, zakaj ne bi še pohištva?