Bančno okence na zaslonu telefona

 
 
Foto: Revolut

Foto: Revolut

 

Finančna tehnološka podjetja, kot je Revolut, s pomočjo pametnih telefonov bankam »kradejo« komitente in jih spreminjajo v naročnike.

 

Inovativna podjetja spreminjajo tudi podobo finančne industrije. Za večino finančnih storitev tako ni več treba na banko, temveč zgolj v ustrezno aplikacijo na pametnem telefonu. Eno teh razvija podjetje Revolut. Uporaba istoimenske aplikacije je povsem brezplačna, z nedavno uvedbo premium računov pa se je tri leta star startup Vlada Jacenka in Nikolaja Satoranskega podal v iskanje poslovnih priložnosti, ki jih odpira naročniška ekonomija.

Osnovna ideja za Revolutom je dokaj preprosta – cenejše, hitrejše in udobnejše finančne storitve. Revolut je bil in je v osnovi še vedno izdajatelj predplačniške plačilne kartice MasterCard, ki uporabnikom ponuja možnost brezplačnega dvigovanja denarja na bankomatih po svetu (do 200 evrov na mesec), pošiljanja denarja prijateljem in plačevanja v različnih valutah po izredno ugodnih menjalnih tečajih v vrednosti do 6000 evrov na mesec. Z uvedbo premium računov pa ponuja še precej več od tega.

 

Revolut ima že okoli dva milijona uporabnikov in vsak mesec procesira približno 1,8 milijarde dolarjev transakcij.

 

Za 7,99 evra na mesec ali 82 evrov na leto se uporabniku odpre paleta novih možnosti v svetu življenja na mesec. Med najbolj osnovnimi ostajata dvig gotovine po svetu brez provizije, in sicer do 400 evrov na mesec, ter neomejeno število in višina nakazil v praktično kateri koli svetovni valuti, po valutnih tečajih, ki običajno veljajo za poslovanje med bankami.

Kakšna prednost je to, bo razumel vsakdo, ki je kdaj po dopustu v oddaljeni deželi debelo pogledal na bančni izpisek ali pa se je, denimo, na Hrvaškem ujel v brezsramno igro tamkajšnjih bank, ki želijo ob dvigu gotovine na bankomatu vsakomur vsiliti njihov, izjemno neugoden menjalni tečaj.

 
Foto: Revolut

Foto: Revolut

 

Za nameček si imetniki Revolutovega premium računa z mesečno naročnino zagotovijo tudi globalno zdravstveno zavarovanje s kritjem stroškov do 15 milijonov funtov, zavarovanje pred izgubo ali zamujanjem prtljage in celo zavarovanje telefona, ki poganja aplikacijo – eden od treh imetnikov pametnega telefona naj bi, na primer, v prvem letu razbil zaslon.

Za nekoga, ki veliko potuje in opravi kar nekaj plačil na mesec, je lahko Revolutov premium račun vsekakor prava izbira, ne smemo namreč pozabiti, da so tudi komitenti bank neke vrste naročniki, le da plačujejo banki fiksni znesek večinoma samo za vodenje računa in, denimo, kreditno kartico, medtem ko morajo za vsako plačilo ali transakcijo – bog ne daj v tuji valuti – plačati dodatno provizijo.

Nedavno je Revolut predstavil še račun metal, naročnikom katerega za 13,99 evra na mesec pripadajo vse ugodnosti premium računa in več. Poleg lične kovinske kartice in višjih limitov jim Revolut ponuja še vračilo denarja na kartico v višini 0,1 odstotka vrednosti nakupa. Za nekoga, ki z Revolut metal kartico opravi 10.000 evrov transakcij na leto, bi to pomenilo 10 evrov dobropisa.

 

O zaupanju vlagateljev v Revolutov poslovni model priča tudi dejstvo, da je podjetje v investicijskem krogu spomladi 2018 zbralo impresivnih 250 milijonov dolarjev.

 

Revolut je bil ustanovljen leta 2015. Danes procesira vsak mesec približno 1,8 milijarde dolarjev transakcij. Še bolj impresiven je podatek, da mu zaupa že več kot dva milijona uporabnikov – za primerjavo, to je skoraj trikrat več, kot ima v Sloveniji komitentov največja slovenska banka NLB. Dnevno aktivnih uporabnikov Revoluta je več kot četrt milijona.

Pridobivanje novih naročnikov je eden ključnih ciljev večine podjetij iz naročniške ekonomije, kar so v Revolutu dosegli z dobro storitvijo, ki je okrepila odnose z naročniki in s tem ponudila priložnost za razširitev ponudbe. S premium računi so si zagotovili nove prihodke in so bili med vsemi britanskimi spletnimi bankami edini, ki so v začetku letošnjega leta splezali na zeleno vejo in začeli poslovati z dobičkom. Toda tudi tu se ne ustavljajo in že razmišljajo o razširitvi obstoječe ponudbe in predstavitvi novih storitev za svoje naročnike.

 
Foto: Revolut

Foto: Revolut

 

S tem namenom se je Revolut spomladi podal med vlagatelje in v novem investicijskem krogu zbral 250 milijonov dolarjev, s čimer je njegova vrednost na trgu poskočila na 1,7 milijarde dolarjev. Če bo dobil še bančno licenco, za katero je zaprosil v aprilu, bo postal resna konkurenca tradicionalnim bankam. In njegova vrednost na trgu bo le še zrasla, kot tudi nabor storitev, ki jih bo lahko ponudil svojim naročnikom.