Naročnina, ki vam ne da spati

 
 
Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

 

Slovenski naročniški paket Jumping goat coffee poteši vse zahtevne pivce kave. Vprašanje je le, koliko je potrebujete, da užitek traja ves mesec.

 

Zgolj po naključju je ravno koza neločljivo povezana s kavo. Etiopski pastir Kaldi je bil nekoč precej iz sebe, ko je opazil, da njegova čreda vso noč poskakuje. Koze očitno niso zaspale, ker so čez dan obirale rdeče sadeže z neznanega grma. Bi lahko tudi njega zadržali budnega med večerno molitvijo? Seveda so ga.

 
Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

 

Čeprav ta legenda ne stoji na prav čvrstih zgodovinskih temeljih, jasno povzema učinek kave, zaradi katerega je ta postala eden najbolj priljubljenih napitkov širom sveta. Koze pa še danes nastopajo v marsikateri zgodbi o kavi, tudi ko, na primer, skočijo v ime naročniškega paketa Jumping goat coffee.

Slednjega sta, nikakor po naključju, zasnovala Jelka Loparič in Rok Štibler. Nekdanja zobna asistentka in veterinar sta bila vselej ljubitelja dobre kave, ki ju je nazadnje premamila, da sta zapustila svoji ordinaciji in v Mariboru odprla trgovino z njo, od marca pa vonj in okus dobre kave širita še dlje, do skrajnih meja Evrope.

 

Naročnina na paket poskočne koze vam na domači naslov dostavi prav posebne vrste kave, ki gredo samo skozi roke pazljivo izbranih pražarjev.

 

Skupaj z vonjem in okusom se v paketu Jumping goat coffee širi tudi njuno poznavanje celotnega postopka pridobivanja kave, od sajenja do obdelave, obiranja, prebiranja, praženja in kuhanja. Vsak naročnik oziroma abonent najprej prejme knjižico, v kateri so predstavljeni različni načini priprave poživljajočega napitka, vsak mesec pa paketu priložita še darilo, ki je tako ali drugače povezano s kavo.

Kdor se pridruži takšnemu načinu življenja na mesec, že vnaprej ve, da na dom ne bo prejel vrečk, kakršne bi našli na trgovinskih policah, ampak posebno, t. i. specialty kavo, ki na profesionalnem ocenjevanju pred vstopom na trg doseže vsaj 80 od 100 točk. Takšna kava tudi nikdar ne vidi industrijskega obrata, nad njo vedno bedijo le priznani neodvisni pražarji, vedno tesno povezani s pridelovalci.

 
 

Prvi mesec sta Jelka in Rok, denimo, sodelovala z lanskim svetovnim prvakom v praženju Square Mile Coffee Roasters, kjer kavo vedno pakirajo v 350-gramske vrečke. Prvi abonenti na njun paket so tako prejeli sto gramov več za ceno, ki so jo plačali. V njunih vrečkah je namreč praviloma 250 gramov kave - razen takrat, ko je je več.

Poslovni model Jumping Goat Coffee je zasnovan nekoliko drugače kot že uveljavljeni ameriški MistoBox. Vsak mesec predstavijo gostujočo pražarno, Jelka in Rok nato do izteka meseca zbirata naročnike in nazadnje pri njej naročita pakete ter jih razpošljeta na zbrane naslove.

 

Pri Jumping goat coffee verjamejo, da vas bo, ko boste poskusili njihovo kavo, prevzela ljubezen na prvi požirek.

 

Kdor meni, da mu 250 gramov ne bo zadostovalo za ves mesec, se lahko odloči za dve ali tri vrečke. Za eno bo plačal 17 evrov, za dve 32, za tri 45 evrov. Upoštevati je treba še stroške naročnine: brezplačna je za slovenske naročnike večjih (500- in 750-gramskih) paketov, sicer pa stane tri evre za Slovenijo in pet evrov za dostavo na kateri koli naslov v Evropi.

Na vaš dom bo torej prišla sveže pražena in bo, ko jo boste zmleli, pripravljena za kuhanje v džezvi, kafetjeri, celo za hladno varjenje, marsikatera bo primerna tudi za espresso.

 
Foto: Jumping goat coffee

Foto: Jumping goat coffee

 

V vsakem primeru bodite pripravljeni, da vas bo takoj, ko jo boste iz skodelice nagnili k svojim ustom, že prevzela ljubezen na prvi požirek. Ob naslednjih požirkih pa boste morda za nameček še navdušeno, prav po kozje poskakovali.