Naročniški poker: Menjam džipa za športni avtomobil

 
 
Foto: Dan Gomer/Unsplash

Foto: Dan Gomer/Unsplash

 

Bi kupili sanjski avto, da bi ga nato oddali v naročniški shemi v zameno za možnost pogostega menjavanja vozil različnih proizvajalcev? V to želi Jeep prepričati svoje kupce.

 

Grand Cherokee! Spomnim se, kako smo mladi fantje - kaj fantje, na pol otroci - odprtih ust občudovali avto, v katerem je sedel vaški frajer, ki so ga lokalna dekleta ogledovala s podobnim občudovanjem kot mi njegovega jeklenega konjička. Ena od njih je bila moja starejša sestra, ki je ob prigovarjanju našega vzornika po prašnem parkirišču ob rakitniškem jezeru za volanom džipa naredila svoje prve vozniške korake oziroma volanske obrate. V j****** Grand Cherokeeju!

 
Foto: Jeep

Foto: Jeep

 

Občudovanje tega dosežka je med pogovorom z vrstniki v eni od hišic na drevesu zasenčila le zavist, za katero pa med vsemi neuslišanimi občudovalci terencev blagovne znamke Jeep kmalu ne bo več nobene potrebe. Lastniki Jeepov bi namreč legendarna vozila utegnili začeti prostovoljno posojati slehernikom.

Avtomobilski koncern Fiat Chrysler se je namreč odločil stopiti na pota naročniške ekonomije. In to z dvema pilotskima projektoma v ameriškem mestu Boston. Oba delujeta nekoliko drugače od poskusov ostalih avtomobilskih proizvajalcev, kakršni so BMW, Porsche ali Volvo, ki so se doslej odločali predvsem za ponujanje možnosti menjavanja različnih modelov avtomobilov v zameno za fiksno mesečno naročnino.

 

Lastniki Jeepovih terencev bodo le-te posojali rent-a-car družbam, v zameno pa bodo lahko uporabljali vozila drugih proizvajalcev.

 

Pri Jeepu razmišljajo drugače. Za začetek so k projektu povabili dva partnerja - Avis Budget Group, enega najpomembnejših igralcev iz rent-a-car sveta, in Turo, neke vrste tržnico za souporabo avtomobilov. Z vsakim od njiju bodo preizkusili nov poslovni model, enega iz polja delitvene ekonomije in drugega s področja naročniške ekonomije.

Pri slednjem bosta Jeep in Avis uvedla poskusno trimesečno naročniško shemo, v kateri bodo lahko lastniki terencev blagovne znamke Jeep svoje jeklene konjičke posojali rent-a-car družbama Avis in Budget, v zameno pa bodo lahko uporabljali avtomobile drugih proizvajalcev, od klasičnega ameriškega športnika Dodge Challenger, do tovorne pick-up zverine proizvajalca Ram.

 
Foto: Morgan McDonald/Unsplash

Foto: Morgan McDonald/Unsplash

 

V treh mesecih bodo lahko do šestkrat zamenjali avtomobil (dostava vozila bo dvakrat brezplačna), njihove Jeepe, od legendarnega Grand Cherokeeja do Wranglerja, pa bodo medtem vozile Avisove in Budgetove stranke.

Na podoben način bodo vozniki Jeepovih terencev vključeni v projekt s startupom Turo, ki na svoji spletni strani objavlja 350.000 različnih vozil za izposojo in se hvali, da ponuja rešitev za vse, ki ne marajo stroškov lastništva avtomobila.

 

V poskusna projekta bo sprva vključenih vsega po sto lastnikov Jeepovih vozil, od njunega uspeha pa je odvisno, ali bo storitev zaživela.

 

Kakšni bodo stroški uporabe za naročnike v obeh projektih, še ni znano. Po besedah Tima Kuniskisa, prvega moža blagovne znamke Jeep za Severno Ameriko, je določitev cene nedvomno eden največjih izzivov, ki ga postavlja ob bok logistiki.

Tudi zato gre v začetni fazi za zelo majhna projekta. V vsakega od njiju bo vključenih po 100 lastnikov terenskih vozil Jeep, v prihodnosti pa nameravajo raziskati tudi možnost vključitve prodajnih salonov, za katere so polna parkirišča neprodanih vozil dodaten strošek in prinašajo potencialne izgube.

 
Foto: Jeep

Foto: Jeep

 

»Vsi poznamo pluse in minuse naročniških storitev. Že zelo zgodaj smo se soočili z nekaterimi izzivi, ampak vseeno bomo poskusili, da vidimo, ali je to dobro in smiselno za našo znamko. Ugotovili bomo, kaj je dobro in kaj slabo, kaj imajo stranke rade in česa ne. Na podlagi tega se bomo na koncu odločili, ali bomo to storitev vključili v našo prodajno mrežo,« je Kuniskis na letošnjem avtomobilskem sejmu v Detroitu razmišljal za Bloomberg in nadaljeval: »Vsi, ki se sprašujejo, ali je to zanje, lahko postanejo kupci novega Wranglerja.« Ali pa Grand Cherokeeja!