Videonaročnina v »jabolčnem« stilu

 
 
Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

 

Apple s storitvijo TV+ vstopa med ponudnike pretočnih video vsebin. Obljubljajo dostop do ekskluzivnih šovov, filmov in dokumentarcev. Cena naročnine je še skrivnost.

 

Prvak tehnoloških trendov Apple se je odločil, da bo svoje vrline preizkusil tudi na področju, kjer štafetno palico držijo drugi igralci. In to kar trdno. V kakšni formi podjetje z jabolčnim simbolom vstopa v bitko ponudnikov pretočnih video vsebin, bo pokazala jesen. Tedaj bo namreč po napovedih zaživel naročniški paket za video vsebine na zahtevo z imenom Apple TV+.

 
Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

 

Ime storitve sicer ne izraža ravno veliko inovativnosti, jo pa zato toliko več obljubljajo snovalci ponudbe, ki jih je Apple zvabil v svoj krog. Med njimi so velika imena rdečih preprog, kot so Steven Spielberg, Jennifer Aniston, Reese Witherspoon, Oprah Winfrey …

Ekskluzivno za Apple TV+ bodo ustvarjali šove, pogovorne vsebine, tematske oddaje in podobno. »Navdušeni smo, da lahko gledalcem pokažemo delček Apple TV+ in komaj čakamo trenutek, ko se bodo jeseni lahko potopili vanj. Apple TV+ bo dom nekaterih najbolj kakovostnih in originalnih vsebin na področju podajanja video vsebin,« je ob predstavitvi dejal Eddy Cue iz vodstva podjetja. To ne bodo le pogovorni šovi, Apple napoveduje tudi filme in dokumentarce.

 

Naročniki na TV+ za svoj denar ne bodo dobili le Applove lastne produkcije, ampak tudi dostop do vsebin drugih ponudnikov, denimo HBO in BritBox.

 

Tehnološki gigant je storitev zasnoval po vzoru naročniških paketov, ki jih uporabniki na trgu že vrsto let nagrajujejo. Med njimi zagotovo prednjači Netflix, v kolikšni meri se bo Apple zajedel v njegovo ponudbo, pa bo odvisno tudi od cene. Ta zaenkrat ostaja popolna neznanka, kar vzbuja špekulacije o sobivanju rivalov.

A že zdaj vemo, da bo Applova naročnina zares drugačna od konkurence predvsem zato, ker bo na enem mestu zbrala vsebine različnih ponudnikov video vsebin, kot so HBO, Showtime, Amazon Prime, BritBox in drugi.

 
Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

 

Apple bo torej svoje originalne vsebine ponujal le kot češnjo na smetani, medtem ko bo sestavine za torto nabral iz drugih kanalov in jih svojim uporabnikom ponujal brez dodatne naročnine. Ponudbo pa bo na podlagi njegovega sprotnega izbora kar se le da prilagodil posameznikovim željam in navadam.

To pomeni, da bo zgolj ena, Applova naročnina omogočala življenje na mesec s številnimi televizijskimi kanali oziroma ponudniki video vsebin. Do njih bodo uporabniki dostopali prek posodobljene aplikacije Apple TV, ki jo bo Apple jeseni obogatil z lastnimi vsebinami. Kot je značilno za tovrstne ponudbe, bo tudi ta brez oglasov.

 

Bitka za odjemalce pretočnih video vsebin, v katero vstopa Apple, ne bo lahka. Igralci so dobro zasidrani na svojih pozicijah in ni jih malo.

 

Apple s takšnim vsebinskim zasukom prodajnega asortimana zelo očitno nadgrajuje prodajo dragih elektronskih naprav z  naročniškimi storitvami.

Podjetje ima v tem hipu že več kot 360 milijonov uporabnikov različnih storitev. To so, denimo, multimedijski predvajalnik in medijska knjižnica iTunes, zbirka pretočnih glasbenih vsebin Apple Music, shranjevanje podatkov v oblaku iCloud, trgovina za aplikacije App Store in plačilni servis Apple Pay.

 
 

Z njimi je v zadnjem kvartalu leta 2018 ustvaril 10,9 milijarde dolarjev prihodkov. Ta številka sicer vključuje tudi uporabnike, ki so naročeni na aplikacije ali storitve drugih ponudnikov, ki uporabljajo Applove plačilne sisteme.

Največji Applov konkurent na področju pretočnih video vsebin na zahtevo, Netflix, je imel konec lanskega leta 139 milijonov naročnikov, Amazon Prime se lahko pohvali s približno 100 milijoni uporabnikov, Hulu pa s 25 milijoni. Poleg omenjenih se na to področje ta čas podaja še Disney s storitvijo Disney+.

 
Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

 

Bitka, v katero vstopa Apple, gotovo ne bo lahka. Igralci so dobro zasidrani na svojih pozicijah in ni jih malo. Koliko prostora si lahko na »bojišču« ustvari dirigent tehnoloških trendov, zato v tem hipu še ni povsem jasno. Prav tako ne, koliko mu lahko pri tem pomagata sloves in dobro ime, ki si ju je zgradil skozi leta, a slonita na povsem drugih stebrih.